Tobetsa mona ho bonts'a lifolakha tsa HAO leqepheng lena mme u lefelle katleho feela

Litaba tsa Breaking Travel Travel Travel eang teng Health Indasteri ea Baeti Hotele & Resorts News Ho aha bocha Resorts E ikarabella Safety Shopping E ka tšoarella Technology Tourism lipalangoang Litaba tsa terata ea maeto usa

Libaka tse ngata le tse fokolang haholo tsa maeto USA

Libaka tse ngata le tse fokolang haholo tsa maeto USA
Libaka tse ngata le tse fokolang haholo tsa maeto USA
ngotsoeng ke Harry Johnson

Litoropo ho pota lefatše joale li etsa sohle se matleng a tsona ho loants'a phetoho ea maemo a leholimo lefatšeng ka bophara le ho tšoarella

Kaha baeti ba ntse ba ela hloko haholoanyane phello eo ba ka bang le eona lefatšeng, litoropo li etsa sohle se matleng a tsona hore li tšoarelle.

Litoropo ho pota lefatše joale li etsa sohle se matleng a tsona ho loants'a phetoho ea maemo a leholimo, ho tloha ho sebelisa matla a nchafalitsoeng kapa ho khothaletsa baahi le baeti ho sebelisa lipalangoang tsa sechaba, ho palama libaesekele le ho tsamaea ka maoto.

Joale, ke libaka life tse tšoarellang ho fetisisa US?

Ho tseba, litsebi tsa indasteri ea maeto li ile tsa sekaseka tse ling tsa litoropo tsa Amerika tse eteloang haholo ka lintlha tse ngata tse tšoarellang.

Litoropo tse 10 tsa Moshoelella ka ho Fetisisa USA 

boemo bomaikutlo a% ea Lihotele tsa Moshoelella% ea batho ba tsamaeang ka maoto, ba palama libaesekele kapa ba sebelisang lipalangoang tsa sechaba ho ea mosebetsingmpshafatswago Energy joalo ka % ea kakaretso ea tšebelisoKarolelano ea Tšilafalo ea Moea ka Selemo (μg/m³)Khanya ea Maiketsetso (μcd/m2)Motsoako oa Carbon motho ka mong  (t CO2)Lik'hilomithara tsa Litsela tsa LibaesekeleBoemo ba TšitisoLaduma  / 10
1Portland9.00%33.2%43.1%7.06,59016.75.3120%7.50
2Seattle9.19%44.8%38.4%6.08,24017.312.1923%7.29
3New York City14.33%71.6%12.9%10.011,70017.1124.1935%6.50
4Minneapolis4.40%30.4%15.6%11.48,78021.841.7010%6.46
4Denver5.15%21.9%11.3%9.85,25019.49.0018%6.46
6Boston7.45%54.1%6.8%8.08,34019.05.3119%6.17
7Salt Lake City3.01%20.4%7.0%9.14,67015.51.5915%6.04
8Buffalo5.88%20.7%12.9%9.36,14019.80.0713%6.00
9San Jose3.64%11.3%16.4%8.55,22017.50.4019%5.67
9Austin2.41%15.9%7.5%10.77,48015.019.1020%5.67

1. Portland, Oregon

Sebakeng sa pele ke Portland, Oregon, e tsebahalang ka ho ba toropo e tsoelang pele, ka hona hoa utloahala hore ts'ebetso e ka ba ea bohlokoa mona.

Naha ea Oregon e na le sekhahla se phahameng ka ho fetisisa sa tšebeliso ea matla a ka nchafatsoang ho feta leha e le efe lethathamong la rona (43.1%) hape e fumana lintlha tse phahameng ka lebaka la tšilafalo ea khanya e tlaase (6,590μcd/m2) le palo ea lihotele tse tsitsitseng (9% ea kakaretso ea lihotele).

Portland e lula e le maemong a holimo lethathamong la Metse e Metala ka ho Fetisisa Amerika 'me e bile e mong oa ba pele ba ho hlahisa leano le felletseng la ho sebetsana le mesi ea CO2.

2.Seattle, Washington

Hase hole haholo le Portland ke toropo e boemong ba bobeli ba Seattle, Washington. Toropo e tsejoa ka ho ba setsi sa theknoloji 'me e bile le kholo e potlakileng ea baahi, empa hape e bile ea pele ea ho itlama ho se nke lehlakore ka boemo ba leholimo, e entseng joalo morao koana ka 2010.

Joalo ka Portland, Seattle e fumana lintlha tse ngata bakeng sa ts'ebeliso ea eona ea matla a tsosolositsoeng (38.4%) hammoho le tšilafalo ea eona ea moea (6μg/m³), batho ba tsamaeang kapa ba sebelisang lipalangoang tsa sechaba (44.8%) le lihotele tse tšoarellang (9.19%).

Seattle e itšetlehile haholo ka matla a fehloang ka metsi 'me e sebelisa libeso tsa khale bakeng sa karolo e nyane haholo ea motlakase oa eona.

3. Motse oa New York, New York

Leha e le e 'ngoe ea litoropo tse kholo le tse maphathaphathe ka ho fetisisa lefatšeng, New York e nka sebaka sa boraro.

NYC e ne e le toropo ea maemo a holimo bakeng sa lintlha tse seng kae, eseng tse peli, empa tse tharo: lihotele tse tšoarellang, batho ba tsamaeang ka maoto kapa ba sebelisang lipalangoang tsa sechaba, le bolelele ba litselana tsa libaesekele.

Boholo bo boholo ba Apple e kholo bo e qobelletse ho sebetsana le boemo ba eona ba khabone, ho tsetela marang-rang a felletseng a lipalangoang tsa sechaba, ho aha meaho ea liofisi tse tala le ho itlama ho fokotsa mosi haholo.

Patlisiso e boetse e senotse litoropo tsa US tse sa tšoarelleng hanyane

boemo bomaikutlo a% ea Lihotele tsa Moshoelella% ea batho ba tsamaeang ka maoto, ba palama libaesekele kapa ba sebelisang lipalangoang tsa sechaba ho ea mosebetsingmpshafatswago Energy joalo ka % ea kakaretso ea tšebelisoKarolelano ea Tšilafalo ea Moea ka Selemo (μg/m³)Khanya ea Maiketsetso (μcd/m2)Motsoako oa Carbon motho ka mong  (t CO2)Lik'hilomithara tsa Litsela tsa LibaesekeleBoemo ba TšitisoLaduma  / 10
1Nashville2.20%11.1%8.8%14.38,78017.60.6019%3.46
2Columbus5.14%11.2%4.4%13.610,00019.81.4013%3.67
3Dallas1.96%11.0%7.5%11.812,50016.52.9017%3.79
3Houston2.14%10.1%7.5%11.112,30014.60.7520%3.79
5Indianapolis2.01%7.7%6.7%12.49,62020.613.7512%3.87
6Philadelphia3.82%39.7%6.1%11.512,20019.54.9622%3.92
7Chicago5.44%41.6%7.3%13.417,90021.127.2924%4.04
8Baltimore6.20%29.3%5.9%11.513,40020.21.0015%4.13
9Tampa2.82%12.5%7.2%9.210,70015.30.7021%4.17
10Cincinnati4.13%17.9%4.4%11.77,53022.62.2014%4.21

1. Nashville, Tennessee

Tlas'a maemo a holimo ke Nashville, Tennessee, e leng e 'ngoe ea litoropo tse holang ka potlako naheng eo. 

Nashville ke toropo e nang le lintlha tse tlase haholo ha ho tluoa tšilafalong ea moea (14.3μg/m³) hape e na le lintlha tse mpe bakeng sa meaho ea eona ea libaesekele, e nang le limaele tse 0.6 feela tsa litsela tse sirelelitsoeng.

2. Columbus, Ohio

Toropo ea bobeli e nang le lintlha tse tlase ke Columbus, toropo e nang le baahi ba bangata ka ho fetisisa seterekeng sa Ohio.

Ohio e na le sekhahla se tlase haholo sa tšebeliso ea matla a tsosolositsoeng (4.4%) mme toropo ea Columbus e na le boemo bo phahameng ba tšilafalo ea moea, ho 13.6μg/m³.

Maemo a phahameng a tšilafalo sebakeng sena a bakoa haholo ke Setsi sa Matla sa McCracken sa Univesithi ea Ohio State, tšilafalo e tsamaisoang ke Solid Waste Authority ea Central Ohio (SWACO), le Anheuser-Busch Columbus Brewery.

3. Houston & Dallas, Texas

Litoropo tse peli tsa Texas li hokahane sebakeng sa boraro, Houston le Dallas. Tse peli li har'a tse kholo ka ho fetisisa seterekeng 'me ka bobeli li fumane lintlha tse fosahetseng bakeng sa tšebeliso ea tsona ea lipalangoang tsa sechaba le maemo a tšilafalo ea moea.

Ka bobeli ke litoropo tse phetheselang haholo, 'me Houston e na le e' ngoe ea maemo a holimo ka ho fetisisa a ts'ebeliso ea likoloi naheng eo, athe Dallas hape ke setsi sa lipalangoang se nang le litsela tse ngata tse pitikanang toropong eo hape e leng lehae la boema-kepe bo boholo le e 'ngoe ea tse maphathaphathe ka ho fetisisa lefatšeng. boemafofane.

Sebaka seo u eang ho sona se nang le lihotele tse tšoarellang

New York City, New York - 14.33%

Ho lula hoteleng e tsitsitseng ho ka thusa ho fokotsa litlamorao tseo maeto a ka bang le tsona, kaha ba leka ho boloka matla a bona a fokotsehile.

Toropo e nang le liperesente tse phahameng ka ho fetisisa tsa thepa tse tšoailoeng e le tse tšoarellang ke Booking.com ke New York, ka 14.33%.

Sebaka seo u eang ho sona se nang le ts'ebeliso e phahameng ka ho fetisisa ea lipalangoang tsa sechaba

New York City, New York - 71.6% ea batho ba tsamaea ka maoto, ba palama libaesekele kapa ba sebelisa lipalangoang tsa sechaba ho ea mosebetsing

Ho sebelisa lipalangoang tsa sechaba, ho tsamaea kapa ho palama baesekele ke mokhoa o motle oa ho fokotsa sebaka sa hau sa khabone, 'me hole le toropo moo ts'ebeliso ea likoloi e leng tlase haholo ke New York.

Mona 71.6% ea batho ba sebelisa ntho e 'ngoe ntle le koloi ho ea mosebetsing (kapa ho sebetsa lapeng),' me toropo e na le tsamaiso e kholo ka ho fetisisa ea lipalangoang tse potlakileng lefatšeng ka bophara, e fanang ka tšebeletso ea 24/7 ho liteishene tsa terene tse 472.

Sebaka seo u eang ho sona se nang le ts'ebeliso e kholo ea matla a ka nchafatsoang

Portland, Oregon - 43.1% ea tšebeliso ea matla a tsosolositsoeng

Ka bomalimabe, lintlha tsa matla a tsosolositsoeng li fumaneha feela boemong ba mmuso ho e-na le motse, empa mmuso oo matla a tsosolositsoeng a etsang karolo e kholo ka ho fetisisa ea tšebeliso ke Oregon, ho 43.1%.

Phepelo ea motlakase ea Oregon e laoloa ke motlakase o fehloang ka metsi, ka meaho e fetang 80 e nchafalitsoeng ea matla a metsi naheng. 

Sebaka seo u eang ho sona se nang le tšilafalo e tlase ea moea

Tucson, Arizona - 4.8μg/m³ tšilafalo ea moea ea selemo le selemo

Tšilafalo ea moea ke bothata bo boholo metseng e mengata ho potoloha le naha, empa sebaka se nang le moea o hloekileng ke Tucson, Arizona.

E lutse lehoatateng la Arizona, Tucson ke toropo ea bobeli ho tse kholo seterekeng empa e na le karolelano ea 4.8μg/m³ ka selemo.

Sebaka seo u eang ho sona se nang le tšilafalo e tlase ea khanya

Tucson, Arizona - 3,530μcd/m2 khanya ea maiketsetso

Tšilafalo ea leseli ke mofuta oa tšilafalo eo mohlomong e sa boneng tlhokomelo e fokolang, kaha ha e nke feela leholimo le letle bosiu, empa e boetse e thatafalletsa mefuta e meng ho phela ha e angoa ke khanya e ngata ea maiketsetso.

Hape, Tucson e tla holimo mona, 'me toropo e theha melao ea leholimo le lefifi khale koana ka 1972 ho fokotsa maemo a tšilafalo ea leseli.

Libaka tse nang le sebaka se tlase sa khabone

Houston, Texas & Los Angeles, California - 14.6t CO2 motho ka mong

Mabapi le mongoli

Harry Johnson

Harry Johnson e bile mohlophisi oa kabelo bakeng sa eTurboNews ka lilemo tse fetang 20. O lula Honolulu, Hawaii, ’me o tsoa Europe. O thabela ho ngola le ho akaretsa litaba.

Leave a Comment

Arolelana ho...